Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co možná nevíte....

Život bez mobilu a telefonu si už nedokážeme vůbec představit. Skoro 80% všech lidí na zeměkouli ještě nikdy s nikým netelefonovalo.

V USA se sní v průměru 350 kusů pizzy za vteřinu. Za den to je přibližně 73000 metrů čtverečních téhle italské speciality.

Na první pohled by tě možná napadlo, že zelení gumoví medvídci mají chuť máty peprné nebo zelených jablek. Omyl, chutnají po jahodách!

Jestli máš někdy problémy s pamětí, nic si z toho nedělej! Takový mozek akvarijních zlatých rybek si dokáže zapamatovat cokoliv pouze tři vtěřiny. No možná je to někdy lepší...

Hru monopoly určitě znáš, nebo ne? A představ si, že ročně se vyrobí na celém světě mnohem víc peněz pro tuhle hru než skutečných bankovek. Škoda že se za ně nedá nakupovat v obchodech.

Stejná látka, kterou obsahují arašídy, je i jednou z přísad, které se používají na výrobu dynamitu.

V kabině letadla jsou vždycky dva piloti. Během letu ale nedostanou stejné jídlo. A víš proč? Kdyby bylo náhodou závadné, bylo by špatně oběma, a letadlo by neměl kdo řídit. Takhle se udéla špatně jen jednomu, druhý bude moct v klidu pilotovat.

Každý z nás má přibližně 2 460 snů za rok. To jsou přinejmenším 4 za noc.

Víš, jak by to dopadlo, kdyby se chlapi neholili? Mužské vousy dokážou narůst do délky až devíti metrů, což je řada tří zaparkovaných osobních aut.

 

01.11.2006 18:26 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Výroky Boba Marleyho... Speciálně pro Adama :))

zdroj: www.bobmarley.kvalitne.cz

"Me never believe in marriage that much... marriage is a trap to control me; woman is a coward. Man strong."
"Já nikdy moc nevěřil na manželství... manželství je past jak mě kontrolovat; žena je zbabělec. Muž silný."

Do you admire any woman? "Dat woman in America... Angela Davis. A woman like that who defends something; me can appreciate that."
Obdivoval jsi někdy nějakou ženu? "Tu ženu v Americe... Angelu Davis. Žena jako tahle která něco obhajuje, ocenil bych to."

How much do you smoke? "Plenty..."
Jak moc kouříš? "Hojně..."

"The authorities tell you that you mustn't smoke herb because it's bad for you. Yet if they catch you at it they'll carry you off to prison. I think it's better to be smoking herb out here free then being in prison."
"Autority ti říkají že nesmíš kouřit trávu protože je to pro tebe špatné. Přesto když tě při tom chytí tak tě zavřou do věznice. Myslím že je pro tebe lepší kouřit trávu a být na svobodě než být ve věznici."  

"Politics no interest me. Dem devil business"...."Dem a play with peoples minds. Never play with peoples minds"
"Politici mě nezajímají. Jsou ďábelskej byznys."..."Hrají si s myslí lidí. Nikdy si nehrejte s myslí lidí!"

"I want to say 'I Shot The Police' but the government would have made a fuss so I said 'I Shot The Sheriff' instead...but it's the same idea: justice."
"Chtěl jsem říct 'Zastřelil jsem policajta' ale vláda by měla co obskakovat tak jsem místo toho řekl 'Zastřelil jsem šerifa'... ale význam je pokaždé stejný: justice.

Me only have one ambition, y'know. I only have one thing I really like to see happen. I like to see mankind live together - black, white, Chinese, everyone - that's all.
Mám jenom jednu ambici,'víš co. Mám jenom jednu věc kterou bych chtěl vidět jak se stane. Chtěl bych vidět lidi žít pohromadě - černé, bílé, Číňany, každého - to je všechno."

"Until the philosophy which hold one race superior and another inferior is finally discredited and abandoned... WAR! So that is prophecy, and everyone know that is truth. And it came out of the mouth of Rastafari."
"Dokud je filosofie která vidí rasu za nařazenou a jinou za nižší zcela zdiskreditovanou a opomíjenou... VÁLKA! To je poselství, a každý ví že je to pravda. A vzešlo to z úst Rastafari."

"I pledged to work for righteousness. God's given me inspiration. God's the boss, he tell me what to do."
"Slíbil jsem že budu bojovat pro spravedlnost. Bůh mi dává inspiraci. Bůh je šéf, říká mi co mám dělat."

Do you have a record contract? "I have a recording agreement." What's the difference? "One is an agreement and one is a contract!"
Máš nahrávací kontrakt? "Mám nahrávací dohodu." Jaký je mezi tím rozdíl? "Jedno je dohoda a jedno kontrakt!"

30.10.2006 18:30 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Muži sledují prsa, ženy oči

zdroj: blesk

Půl roku za život věnuje průměrný muž koukání po ženách. Ty pro změnu sledují muže sotva čtyři týdny svého života.

Pokaždé, když muž pohlédne na ženu, nejprve se podívá na ňadra. Následuje pohled na zadek a nohy. Oči muži většinou ignorují.

Denně muži sledují ženy 16 minut, přičemž se obvykle věnují osmi různým ženám. Naproti tomu ženy denně sledují maximálně dva muže a nezabývají se jimi více než 90 sekund celkem. Nejprve se podívají muži do očí, a potom si prohlédnou zadek.

Muži nejraději šmírují ženy v hospodách, restauracích a na diskotékách, oblíbené jsou i supermarkety. Ženy nemají žádná vybraná místa.

Muži mají pro pokukování vědeckou výmluvu. Deset minut sledování půvabné ženy je totiž pro jejich srdce stejně zdravé jako půl hodiny sportu.

19.10.2006 11:16 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Největší hudební hvězdy

Před pěti nebo šesti léty vyšly v Britském hudebním časopisu Q výsledky čtenářské ankety o největší hudební hvězdu 20. století. První dvě příčky obsadili bývalí členové skupiny Beatles John Lennon a Paul McCartney a hned za mini na třetí místo se dostal Kurt Cobain.

Dále je seznem první dvacítky interperetů:
1. John Lennon
2. Paul McCartney
3. Kurt Cobain
4. Bob Dylan
5. Elvis Presley
6. David Bowie
7. Madonna
8. Noel Gallagher
9. Liam Gallagher
10. Michael Stipe
11. Keith Richards
12. Bob Marley
13. Freddie Mercury
14. Frank Sinatra
15. Jimi Hendrix
16. Thom Yorke
17. Aretha Franklin
18. Bono
19. James Brown
20. Brian Wilson

08.10.2006 17:32 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Štěstí se dá koupit, tvrdí vědci

zdroj: blesk

Vědci z University of Nottingham vyvrátili starou domněnku, že za peníze si štěstí nekoupíte.

kliknutím na obrázek zavřete okno

Ve své studii dokázali, že například milionová výhra v loterii navodí v člověku extrémní pocity štěstí. Zjistili také, že pětina sázkařů, kteří byli v době výhry samotáři, se do několika týdnů oženili.

Autor studie a univerzitní psycholog, doktor Richard Tunney, tvrdí, že jasně popřel dřívější domněnku. "Staré tvrzení, že za peníze si štěstí nekoupíte, je hloupost. Spokojený a pohodlný domov a finanční zabezpečí jsou zcela jasně klíčové věci pro šťastný život," vysvětluje doktor Tunney.

Britové ve své studii také zjistili, že jen málokterý výherce vyšších částek v loterii začne své peníze "rozhazovat". "Málokdo si koupí luxusní byt a drahý automobil. Výherci milionových částek většinou zůstávají při zemi, investují do nemovitosti podobné té, v níž bydleli před výhrou, jedou na nepříliš drahou dovolenou a užívají si spíše více menších radostí, což dělá jejich život šťastnějším," uvedl psycholog s tím, že se pětina výherců také s finančním zajištěním vrhá do manželství.

16.09.2006 13:58 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Aneta Langerová a Marek Vašut

Kdyby si čeští muži mohli vybrat jakoukoli nevěstu, nejvíce z nich by požádalo o ruku zpěvačku Anetu Langerovou. Muž, kterému by své ano řeklo nejvíce žen, se jmenuje Marek Vašut.

Kliknutím zobrazíte větší formát - Aneta Langerová a Marek Vašut

 

10.09.2006 18:07 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Brit si fotí každé jídlo, které sní

zdroj: blesk.cz

Jste to, co jíte. Tímto heslem se dost možná řídí potrhlý Chris Gillett z Británie, který poslední rok fotí všechna jídla, která pozře.

Ilustrační foto

Osmačtyřicetiletý otec dvou dětí pořizuje digitální fotografie každého svého pokrmu - snídaně, oběda, večeře a svačiny, který pozře, od roku 2005. Za rok udělal 2 550 snímků - od nudlové polévky až po smažené cukety, z nichž nyní vytvořil koláž.

Své umělecké dílo vystavuje v galerii v britském městě Bradford-on-Avon.

Operního zpěváka napadlo fotografování jídel v okamžiku, kdy posílal své manželce obrázek nechutného hamburgeru, který jedl v Los Angeles. "Myslel jsem si, že to bude legrace dělat něco podobného celý rok a uchovávat si vzpomínky spojené s jídlem," prozradil Gillett britském listu The Sun. Jak dlouho mu jeho koníček ještě vydrží, netuší. "Neřeším to. Prostě jsem si zvykl fotit všechno, co sním. Za ten rok mi to už ani nepřijde. Jako by to byla součást denní rutiny."

09.09.2006 11:35 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Celebrity zamlada :)

http://doci.nnm.ru/gid/08.08.2005/znamenitosti_v_detstve

Je jich tam moc :)... Můžete se mrknout například na Eminema, Avril Lavigne, Britney Spears, Cher, Christinu Aguileru, Drew Barrimore, Jennifer Aniston, Kurta Cobaina a spustu dalších...

03.09.2006 16:50 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Významy dnů

pondeli

Pondělí
je pod vládou Měsíce
Den jako stvořený pro nějaké to kouzlo! nebo ,proklepnutí" tvé duševní šikovnosti. Pokud máš pocit, že zrovna teď potřebuješ relax, užij si ho, protože dnes si odpočineš ze všech dnů nejlépe

utery
Úterý
je pod vládou Marsu
Tenhle den si žádá rebelskou akci. Sbíráš odvahu na oslovení své tajné lásky? Udělej to dnes! Mars ti dodá potřebnou kuráž jít do toho a uvést jakékoliv záležitosti do pohybu. Nemáš se čeho bát!

streda
Středa
je pod vládou Merkuru
Potřebuješ inspiraci nebo řešíš důležité rozhodnutí? Merkur ti pomůže k jasnému a moudrému myšlení. Neboj se zapojit fantazii a být kreativní. Nemůžeš nic zkazit.

ctvrtek
Čtvrtek
je pod vládou Jupitera
Skvělý den pro trochu risku. K tomu patří porce štěstí a Jupiter je šťastná planeta! ,Vybal" prosbu na rodiče nebo jim prozraď nepříjemnost, která by se stejně provalila.

 patek
Pátek
je pod vládou Venuše
Už tušíš, jaká kouzla tahle planetka skrývá? Správně - nosí lásku a přátelství stejně jako páteční den. Naplánuj si rande nebo se věnuj hýčkání svého těla a duše. A nejlépe obojí!

 sobota
Sobota
je pod vládou Saturnu
První víkendový den by ti měl pomoci vytřídit a zdolat všechny trable, které tě poslední dobou trápí. Budeš také nebojácněji čelit všem splínům, které na tebe případně padnou.

nedele
Neděle
je pod vládou Slunce
A stejně tak ,prosvícený" by měl být tvůj den. Nerozmýšlej se udělat nějaký ten dobrý skutek, projev lásku nebo poděkuj tomu, kdo si to zaslouží.

09.08.2006 09:24 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Láska a pohledy

moc zajímavé :´)

Jestliže vás nějaká druhá osoba přitahuje, povšimnete si, jestli má za běžných světelných podmínek (tj. ne příliš ostrém, ani příliš sporém osvětlení) sevřené panenky. Pak navzdory tomu, co může dotyčná osoba říkat či provádět, je velmi nepravděpodobné, že s ní budete schopni navázat trvalý milostný vztah. Zúžené zornice na začátku vztahu by měly rozezvučet varovné zvonění, jelikož oči vám ve skutečnosti tímto způsobem sdělují, že pro svůj protějšek nejste dostatečně přitažliví.

Psychologické experimenty ukázaly, že panenky se při pohledu na hezkou ženu s rožířenými zornicemi zúží pouze dvěma typům muže - homosexuálovi, anebo tomu, jehož psychologové označují jako "Dona Juana" - lovce dívek, který usiluje o to dobýt ženu sexuálně a poté ji opouští kvůli jiné, neschopen či neochoten navázat trvalý vztah.

Zornicové reakce zapřisáhlých "Donů Juanů" byly testovány v jednom zajímavém experimentu. Zjistilo se, že zornice těchto mužů se při pohledu na obrázek dívky s rozšířenými panenkami zužují. Jejich oči tím de facto sdělovaly, že dávají přednost dívkám, pro které nejsou přitažlivými tak neskrývaně, ať už z toho důvodu, že u takových dívek je menší pravděpodobnost, že toho po nich budou příliš mnoho chtít, či proto, že takové dívky představují větší výzvu.

Sblížení - pohledy lásky
Vedle rozšíření zornic je dalším signálem ke sblížení, který lze vypozorovat na očích, způsob, jakým se díváme na objekt naší touhy. Experimenty v této oblasti odhalily, že existuje tzv. pohled lásky; vzájemný pohled z očí do očí, jenž je pronikavější a upřenější, než jak se s ním shledáváme v běžných sociálních situacích či mezi neznámými lidmi. Jedna studie zveřejněná v Journal of Psychology3 (Magazín psychologie) se zabývala obzvláště způsobem, jakým si někoho upřeně prohlížíme v závislosti na stupni pociťované lásky. Vědci předvedli, že to, jak se milenci dívají jeden na druhého, je závislé na kvalitě jejich vzájemného citu. Když je pouto mezi nimi silné, pohledy jednoho na druhého jsou delší a pronikavější než u těch, kteří jsou k sobě poutáni méně.

05.08.2006 11:27 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Oblíbené barvy

Skoro každý má svou oblíbenou barvu.Proto si teď vyberte z této nabídky barev tu,která je vaše oblíbená a nebo se vám nejvíce líbí.Poté si přečtěte,co o vás vaše oblíbená barva vypovídá.

Barvy

ORANŽOVÁ: Jsi srdcem i duší každého večírku! Rozjíždíš kdejakou párty a jsi dost sexy. Miluješ život a randění. Můžeš být skvělá kamarádka, ale nemanipuluj s lidmi ve svém okolí. Trpíš extrémními výkyvy nálady. Snaž se spoléhat víc na sebe než na ostatní.

RŮŽOVÁ: Taková milá a přátelská holka jako ty učiní každého šťastným! Jsi hrozně laskavá a šlechetná a o přátele pečující:-). Romantici jako ty dávají svět do pohybu, ale je dobré občas si ty růžové brýle sundat... Neboj se častěji říkat, co si myslíš, a přestaň se tolik vázat na kritiku okolí.

SVĚTLE MODRÁ: Jsi plná nápadů a máš srdce otevřené. Umíš dobře naslouchat. Díky svému snění si často nevšimneš, co se děje kolem tebe. Ať už veselá nebo smutná, vždycky sršíš fantazií a historkami. Dokážeš urovnat každou hádku, nemáš ráda stres a pořád něco tvoříš.

TMAVĚ MODRÁ: Jsi mírumilovná, silná osobnost, na kterou je spolehnutí. Říkáš, co si myslíš. Nejsi příliš sdílná, nemáš potřebu se někomu zpovídat. Chráníš si své soukromí, jsi dochvilná, spolehlivá a přesná, ale pozor, aby to chvílemi nebyla moc nuda. Nebuď konzervativní!

FIALOVÁ: Jsi vážná a chytrá. Nikdo tě nemůže do ničeho nutit proti tvé vůli. Jsi klidná a důvěryhodná, kdekdo tě chce za kamarádku, protože jsi tak chápavá. Neměj pocit, že bez tebe se zboří svět. Všichni na tobě milují tvou zodpovědnost, ale je dobré dát ji znát jen čas od času. Jsi jako hrob:-), tajemství u tebe zůstane navždycky.

ČERNÁ: Jsi bystrá, výkonná a sofistikovaná. Se vším si víš rady, nic pro tebe není problém. Vyvaruj se přílišného množství černé, kterou se obklopuješ, jinak se v ní utopíš. Neskrývej svůj osobnostní potenciál a nenechávej se vyvést z míry občasným neštěstím v životě. Vždyť přece nemůže být každý den posvícení:-).

ČERVENÁ: Jsi velký motivátor. Když se se zápalem do něčeho pustíš, nikdo tě nezastaví. Někdy jsi až příliš průbojná - zkus taky trochu taktu a diplomacie. Jsi tak láskyplná a šlechetná, že ti nakonec každý všechno odpustí. Někdy býváš až příliš (a zbytečně) agresivní. Pozor, ať kvůli tomu třeba neztratíš někoho blízkého.

ŽLUTÁ: Tvoje motto je ,zábava nade vše'. Jsi chápavá, pohotová, pravděpodobně bavič party a dokážeš myslet do budoucna. Jsi raději lídr než jenom člen skupiny. Někdy máš tendenci se trochu předvádět. Jsi-li naladěná a ve svém živlu, je radost s tebou trávit čas. Ovšem když zrovna nejsi dobře naložená... o ou.

04.08.2006 16:56 - Zajímavosti - trvalý odkaz

10 nej ze světa zvířat

1.Nejtěžší
Nejtěžšími žijícimi souvaci sou...plejtváci s 100 tunami a přibližnou velikostí 26 m. To bych fakt nechtěla jen tak potkat.

2. Nejdelší
Nejdelším jedincem světa, byla zaznamenána samice plejtváka obrovského vyplavená v jižním Atlantiku. Na délku měřila 33,6 m. Kostra jednoho nově objeveného druhu, kterou vědci postupně odhalují ze země, ukazuje na možnou celkovou délku až 50 m. Tak to mi pár cenťáků ještě chybí :-(.

3. Nejvyšší
Nejvyšším savcem vůbec je žirafa, která žije v suchých afrických savanách a polopouštích. Lidem se údajně podařilo zastřelit až 7 m vysokého žirafího samce(Zastřelit?!). Největší výška však byla změřena u samce poddruhu G. c. tippelskirchi
z Keni až 6m.

4. Nejmenší
Určení nejmenšího savce je sporné, záleží na způsobu měření a špatně lze porovnávat zcela rozdílné formy savců. Hmotnost nebývá -zvláště přímo v terénu - často zjišťována, upřednostňuje se pak měření délky těla. Výzkumy založené na měření muzejních materiálů se zase nejčastěji zakládají na měření délky lebek. Pravděpodobně nejmenším savcem světa a nejmenším evropským savcem je bělozubka nejmenší (Suncus etruscus). Bez ocasu měří (3,35) 3,6 -  5,18 (5,3) cm. Ocas je dlouhý  2,4 – 2,9 cm. Celková průměrná délka tohoto hmyzožravce je asi 6,5 cm. Bělozubka nejmenší váží (1,2) 1,42 - 2,55 (2,7) g. Díky své velikosti (nebo spíše malinkosti) je bělozubka schopna procházet chodbičkami velkých druhů žížal.

5. Nejrychlejší
Nejrychlejším savcem je gepard (Acinonyx jubatus), který dosahuje nejvyšší rychlosti na krátkou vzdálenost, tedy asi na 0,5 km. Na krátkých tratích dosahuje v běhu maximální rychlosti okolo 100 km/h. V únoru 1999 na gepardích dostizích Cheetah Outreach oficiálně naměřili gepardu jménem Nyana-Spier na 100 m 6,08 sekund se zrychlením z 0 na 80 km/h za 3,6 vteřin, což znamená průměrnou rychlost 59,6 km/h. Nejrychlejším mužem planety je Tim Montgomery z USA, který zdolal 100 m za 9,78 sekund (2002). Jen o setinu sekundy “pomalejší" je Maurice Greene.

6. Nejdelší skok do dálky
Světový rekord ve skoku dalekém drží mezi lidmi Mike Powel z USA, který na světovém šampionátu v japonském Tokiu skočil 30. srpna 1991 8,95 m daleko. Osm metrů daleko skočí kůň, zajíc polní skočí na jeden odraz do vzdálenosti 7 m a klokan rudý (Macropus rufogriseus) přeskočí vzdálenost 12,6 m. Dvanáctimetrovou délku zvládne i jelen lesní (Cervus elaphus), rekordmany v říši savců jsou však s 15 metry jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus) nebo i irbis (Uncia uncia).

7. Nejvyšší skok
Mezi savci by za příhodných okolností překonal laťku ve výšce 8 m delfín skákavý (naměřeno 6,2 m). Ze suchozemských savců vyskočí nejvýše jaguár (5,5 m), levhart a puma by přeskočili 4,5 m. Mezi lidmi drží prvenství ve skoku vysokém Javier Sotomayor z Kuby. Laťku o výšce 2,45 metru, což je jako největší výskok jelena lesního (2,4 m), překonal 27. července 1993 ve španělské Salamance.

8. Nejvýše žijící
Nejvýše položená trvale obydlená lidská obydlí se nacházejí ve výšce 4 800 m n. m. Ještě o 1200 m výše však vystupují jaci (Bos grunniens) v Tibetu a v horách Sečuánu v Číně. Do výšky 6 kilometrů vystupují, aniž by tam trvale žili, například jelen bělohubý (Cervus albirostris), irbis (Uncia uncia), langur (Pygathrix). Vikuňa (Vicugna vicugna) se dostává do výšky 5 600 m n. m., jelen huemul (Hippocamelus) do 5 000 m n. m. Člověk se ovšem dostal až na vrchol nejvyšší hory světa Mt. Everestu (8 848 m. n. m.), takže drží mezi savci rekord.

9. Nejhlouběji žijící, potápějící se
Dne 25. dubna 1969 byl uloven 160 km jižně od jihoafrického Durbanu samec vorvaně (Physeter catodon), který se vynořil po 1 hodině a 52 minutách. V jeho žaludku byli nalezeni dva malí žraloci rodu Scymnodon, kteří žijí pouze na oceánském dně a kteří museli být spolknuti asi tak před hodinou. V místě ulovení vorvaně je dno v hloubce přes 3 km, což znamená, že vorvaň se musel ponořit, byť jen krátkodobě, pro potravu až do hloubky téměř 3 km. Zdá se, že hloubka ponoru vorvaňů je omezena spíše časovou výdrží jednoho nadechnutí než tlakem vody v hloubce. Až do 162 m hloubky, nejsou-li kladeny téměř žádné limity na techniku sestupu a výstupu (obvyklá kombinace je použití sledu pro sestup a balónu naplněného vzduchem pro výstup), sestoupil Francouz Loic LeFreme.

10. Nejvyšší věk
Žádný savec nedosahuje věku jako  člověk (Homo sapiens). Z nezpochybnitelných případů žila nejdéle Francouzka Jeanne Lousie Calmentová (21. 2 1875 - 4. 8. 1997) - 122 let a 164 dní. Ze současně žijících je nejstarším člověkem Kamato Hongo, která se narodila 16. září 1887 v Japonsku. Ze savců je hned za člověkem slon indický (Elephas maximus), který se dožívá v průměru 60-70 let. Nejvyššího objektivně doloženého věku dosáhla samice Mudoc chovaná v zajetí v zoo Santa Clara (Kalifornie) - zemřela ve věku 78 let.

04.08.2006 11:14 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Jak je to se sny?

Není snad člověk, který by nemiloval spánek - pokud se má rád. Spánek potřebujeme pro dvě životně nutné věci: 1. tělesnou regeneraci, kterou zajišťuje spánek převážně bezesný (sny se nám zdají i v něm, ale jaksi chudší); 2. regeneraci duševní, kterou provádí spánek zasvěcený snění.

Spánek je tedy dvojí. Ve snovém spánku tělo spí a mysl bdí. Bdí na zvláštní způsob - tak, že o sobě neví. Chybí-li duši bdělé vědomí o sobě samotné - bdělost vždy kontroluje! - chová se ve snu naprosto nevázaným způsobem. Sen je tudíž významná psychologická událost. Je to osobitý "třetí stav" normálního vědomí: mezi bděním a spánkem beze snů. Ve snovém spánku se děje spousta důležitých procesů, které nás udržují pohromadě a v kondici.

Sen je stav vědomí, ve kterém si náš nevědomý duševní život, zbavený smyslových vjemů a bdělé racionální kontroly, dělá co ho napadne. Ve snu můžeme být dobyvatelé i dobytí, můžeme létat, cestovat časem, cokoli, co by nás nikdy nenapadlo a co je mimo bdělou realitu. Můžeme ovšem také snít o tom, co čeká zítra v práci, dokonce sčítat nekonečné sloupce čísel nebo si v duchu předehrávat rozhovor se šéfem. Sen je podivuhodný stav našeho vědomí, provokující nepředvídatelností a proměnlivostí.

Jsou lidé, kteří uznávají za skutečné jen to, co je rozumné, a za rozumné to, co je skutečné ve vnějším světě. To, že je ve snu všechno možné, je znepokojuje; považují proto sen za fantasmagorii odpojenou od reality. Sen se z bdělé skutečnosti napájí (z čeho také?), a také se do ní prolíná. Někdy velmi skutečně, až naléhavě. Koluje o tom řada krásných historek. Třeba ty, jak dotyčný do sebe v hospodě nalil řadu piv a usnul tvrdým spánkem. Zdál se jim sen, jak stojí u stromu a tak krásně si ulevují… a ze slastného pocitu je probudila až mokrá postel. To je snový spánek, ve kterém tělo spí, zatímco nevědomá mysl je náramně čilá a vyjde vstříc potřebám těla bez cenzury morálkou a hygienou.

Nebezpečné jsou náměsíčné stavy, ve kterých se hluboce spící náhle jde projít a zvolí cestu oknem! Vyskytují se ve fázi spánku, kdy by mělo být utlumené tělo i mysl. Při somnambulismu se tělo jaksi vymkne - mozková kůra ho nějak odpojí. Tělo bdí, leč bez ducha, a bezhlavě si jde někam.

Sní každý?
Jsou lidé, kteří tvrdí, že se jim nikdy nic nezdá. Výzkum spánku však již před více než čtyřiceti lety potvrdil, že každý z nás má každou noc sny, dokonce hned několik. Většině lidí však, jakmile se probudí, sen prchne: je plachý a hbitý jako veverka. Musíme být po probuzení pohotově, chceme-li chytit veverku za ocásek: bdělému vědomí sen jaksi nepatří. Není pravda, že někdo sny nemá, to by nepřežil. Pouze si je nikdy nevybaví.

Lidi, kteří si sny nepamatují, nepřesvědčíme. Když o snech neví, jak se mohou přesvědčit, že existují?

Za prvé "objektivně": ze záznamu činnosti mozku ve spánku. Přestože si mnoho lidí nevybavuje své sny, záznamy jejich REM spánku dokazují, že i oni sní stejně jako ti, kteří si své sny pamatují. Za druhé "subjektivně": vzbudí-li člověka, "který nikdy v životě nesnil" v REM spánku, je schopen si vybavit sen zcela srovnatelně s ostatními lidmi.

Jednou z možností rozdílů ve výbavnosti snů je to, že ti, kteří si své sny nevybavují, si je hůře zapamatovávají než ostatní. Jiná hypotéza předpokládá, že někteří lidé se uprostřed REM spánku snadněji probouzejí, a proto jsou si schopni vybavit více snů než ti, kteří spí hlouběji. Nejčastěji přijímaná hypotéza objasňující výbavnost snů, se zakládá na myšlence, že rozhodujícím faktorem je to, co se stane při probuzení. Pokud nenastane krátké období po probuzení bez vyrušování, k zapamatování snu nedojde.

Jak dlouho sen trvá?
Některé sny probíhají téměř mžitkově. Zazvoní budík a my se probudíme se vzpomínkou na spletitý sen s požárem, ke kterému přijížděly hasičské vozy s řinčícími sirénami. Protože budík ještě zvoní, domníváme se, že jeho zvuk musel vyvolat události ve snu. Vědci nicméně předpokládají, že zvonící budík nebo jiné zvuky se pouze dosadí do již vytvořené scény dřívější vzpomínky nebo snu. Tato skutečnost má obdobu v bdělém stavu, kdy jednoduchý podnět dokáže vyvolat tak bohatou vzpomínku, že by nějakou dobu trvalo, než byste ji celou někomu vylíčili. Na délku běžného snu můžeme usuzovat z nálezů výzkumů, kdy byly pokusné osoby v průběhu snového (REM) spánku probouzeny a měly přehrát události, které se ve snu udály. Doba, která byla nutná k přehrání celého snu, byla téměř tak dlouhá, jako období REM spánku, což vede k úvaze, že události ve snu trvají téměř tak dlouho jako v reálném životě.

Leckdo si dokonce myslí, že pevný, zdravý spánek je bezesný. Vždyť komu z nás se někdy nezdají věci, bez kterých bychom se raději obešli! Je však experimentálně doloženo, že sen je pro nás dokonce životně důležitý. Bez snů bychom nepřežili: zemřeli bychom vyčerpáním.

Autor: PhDr. Jiří Tyl

03.08.2006 21:12 - Zajímavosti - trvalý odkaz

3D malby na chodníku

Julian Beever je anglický malíř známý po Evropě i ve Státech. Jeho 3D malby jsou při pohledu ze správného úhlu úžasné.

z nesprávného úhlu:

1

ze správného úhlu:

2

z nesprávného úhlu:

3

ze správného úhlu:

4

Další fotografie:

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

01.08.2006 22:28 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Ještě jednou bodypaiting

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

01.08.2006 22:18 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Bodypaiting

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

klikněte pro zobrazení původního obrázku

01.08.2006 12:14 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Na jaké festivaly můžete zajít

Antifest - Svojšice u Přelouče (3.- 6. 8.)
Vstup: kolem 600,- Kč
Popis: Tohle je prostě akce pro punkery. Jak říkají sami organizátoři: Green Day ani Avril zde neuvidíte.
Např.: NVU, Totální nasazení, R.A.F., District...
www.antifest.cz


fest_sazava.jpgSázava Fest - Areál Ostrov, Sázava (3. - 6. 8.)
Vstup: do konce května 550,- Kč; pak 650,- a na místě 700,-
Popis: Na 6. ročníku žánrově bohatého festivalu vystoupí na sto dvacet kapel.
Např.: Polemic; Gaia Mesiah; Monkey Business;...
www.sazavafest.cz


fest_loveplanet.jpgLove Planet - Praha (11. - 12. 8.)¨
Vstup: 895,- Kč
Popis: Po organizačních problémech se jeden z nejočekávanějších festivalů u nás uskuteční v Praze. Na setlistu jsou opravdu hvězdy světové hudební scény.
Např.: Franz Ferdinand, The Rasmus, Polemic, Clou...
www.loveplanet.cz


fest_podparou.jpgPod parou - Moravská Třebová (18. - 19. 8.)
Vstup: oba dny: 320,- Kč
Např.: Burani z New Jersey, Total Chaos , Punk Floid, E!E, Znouzectnost, Totální nasazení, N.V.Ú.,
www.podparou.cz


fest_trnkobrani.jpgTrnkobraní - Slušovice (18. - 20. 8.)
Vstup: 650,- Kč; možnost zakoupit jednodenní Vstupenku
Popis: Tradiční festival, na kterém vystoupí Vypsaná Fixa, ale třeba i Michael Foret...
Např.: MIG 21, Horkýže Slíže.
www.trnkobrani.cz

31.07.2006 10:41 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Kruhy v obilí

ohrnutá stébla u země

17.07.2006 11:24 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Druhy osobností (temperament)

Flegmatik

 • Tělní tekutina, jež ho ovliňuje, je Hlen
 • Je obezřetný, rozvážný, spolehlivý, smířlivý, vyrovnaný, klidný, lhostejný, umí se ovládat.
 • Bývá dobrým podřízeným.
 • Prožívá povrchně a pomalu, což znamená, že nepříjemné věci ho příliš nezasáhnou a příjemné ho nijak zvlášť nepotěší. Přijímá co je, tak jak to je a jeho reakce nejsou nijak hluboké, ale hned tak nezapomíná a ač ho věc nechala zcela (nebo převážně) chladným, umí se k ní vrátit v nejnečekanějších okamžicích.
 • S většinou věcí se bez problémů vyrovná a situace řeší s chladnou hlavou. Emoce zapojuje minimálně (pokud možno vůbec).

Sangvinik

 • Tělní tekutina, jež ho ovliňuje, je Krev.
 • Je společenský, přístupný, hovorný, bezstarostný, nenucený, optimista, činný, dobrý vůdce, většinou vyrovnaný, veselý, ale emočně a názorově nestálý.
 • Bývá dobrým (spíše ve významu schopným) nadřízeným.
 • Prožívá povrchně a krátce, což znamená, že nepříjemné věci ho příliš nezasáhnou a příjemné ho nijak zvlášť nepotěší. Navenek se umí radovat, i smutnit ale uvnitř ho to doopravdy příliš nerozhodí. Ale na věci rychle zapomene a pak se k nim jižnevrací, prostěje považuje za vyřízené, za „passé“.
 • Často mění své postoje, názory a stanoviska, ale s většinou situací se umí srovnat a vyřešit je převážně klidně.

Cholerik

 • Tělní tekutina, jež ho ovliňuje, je žluč.
 • Je nedůtklivý, neklidný, útočný, vznětlivý, vrtkavý, impulsivní, spolehlivý a stálý ve svých názorech a životních hodnotách.
 • Prožívá hluboce a rychle, což znamená,že z věci, která mu má působi radost se raduje opravdu upřímně a moc, ale je to pouze chvilkové, stejně jako když přijdou nepříjemné věci, velmi ho to zasáhne a naštve, ale velmi rychle na ně zapomene. K věcem, které jednou vyřeší, se již více nevrací.
 • V podstatě nemění své postoje a životní hodnoty, je stálý a spolehlivý.

Melancholik

 • Tělní tekutina, jež ho ovliňuje, je černá žluč.
 • Je tichý, přecitlivělý, nespolečenský, rezervovaný, pesimista, rigidní, úzkostlivý, střízlivý (v reakcích).
 • Prožívá hluboce a pomalu, což znamená, že všechno si (lidově řečeno) moc bere: pokud ho něco potěší, tak se raduje velmi a ještě dlouho, pokud ho něco rozesmutní, má špatnou náladu ještě dlouhou dobu potom a k věcem se velmi často vrací.
 • V názorech a reakcích navenek je střízlivý a umírněný, ale uvnitř sebe všechno hluboce prožívá.
16.07.2006 10:11 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Světová nej

Nejdelší ženské vousy

Američanka Vivian Wheelerová utrpěla šok ze smrti své matky. Poté jí narostly vousy dlouhé 27,9 cm.


Nejpotetovanější muž na světě

Tetování na těle Toma Lepparda ze Skotska zabírají 99,9 %. Tetování nemá jen v uchu a mezi palci.


Největší knihovna na světě

Největší knihovna na světě je Library of Congress (knihovna kongresu USA) ve Washingtonu. Náruživý čtenář v ní najde zhruba 119 000 000 knih. Poličky zabírají 853 kilometrů.


Nejtěžší budova na světě

Nejtěžší budova na světě je rumunský Casa Poporului (Palác parlamentu) v Bukurešti. Na její stavbu bylo použito cca 1 milion metrů krychlových mramoru, 700 000 tun kovu a 900 000 metrů krychlových dřeva. Co se týká objemu materiálu, tak největší stavbou je Velká pyramida v Cholule (Mexiko), jež obsahuje 3,3 milionu kubických metrů staviva.


Nejdelší stavba na světě

Nejdelší stavbou světa je Velká čínská zeď (délka 6352 kilometrů).


Nejhlubší kořeny

Nejhlubší kořeny byly změřeny u jednoho druhu fíkovníku v Jižní Africe. Sahají do hloubky 120 metrů pod zemí.


Největší ovocný sad

Největší ovocný sad se nachází v Brogdale ve Velké Británii. Je zde přes 4500 ovocných stromů, z toho asi 2300 jabloní a 400 hrušní.


Nejmenší kniha na světě

Nejmenší kniha na světě má 24 stran a rozměry 2,4 mm x 2,9 mm. Najdete v ní obrázky a jejím autorem je Josua Reichert.


Největší krádež žvýkaček

Náklad žvýkaček byl odcizen i s kamiónem na dálničním odpočívadle. Cena odhadnuta na 8 miliónů korun.


Nejdražší oběd

O koženou tašku s doklady a 750 tisíci korunami během oběda jeden muž v jídelně řeznictví v Praze. Podle tisku ke krádeži došlo v době, kdy se muž plně věnoval jídlu.


Nejdražší večeře

Předposlednímu federálnímu premiérovi Mariánu Čalfovi byl během večeře ukraden kufřík z pštrosí kůže za 60 tisíc korun, ve kterém byly akcie jedné banky v hodnotě 40 000 000 Kč. Zda-li se také plně věnoval jídlu není známo.


Největší krádež hokejek

Tisíc hokejek v ceně za 320 tisíc Kč, si odvezl neznámý podvodník na padělané doklady. Odcizenými hokejkami by si mohlo zahrát 50 hokejových mužstev.


Největší krádež bot

Celkem 20 506 párů bot v hodnotě 4,5 miliónů Kč odcizil z jednoho skladu neznámý pachatel

15.07.2006 13:57 - Zajímavosti - trvalý odkaz

Tohle je fakt zajímavý

Jeden král měl rozhodnout o životě nějakého zločince. Svému sluhovi nadiktoval větu, kterou dal sluha přečíst katovi.

Král diktoval: POPRAVIT NELZE UDĚLIT MILOST.

Otázka: Jak sluha zapsal čárku ?

a) Popravit, nelze udělit milost
b) Popravit nelze, udělit milost.

Kdyby jste byli tím zločincem, uvědomili byste si, že váš život závisí na jedné jediné čárce ve větě ?
Jak byste asi skončili ?

Čeština prostě dokáže divy...